Publicat : lun, Apr 20th, 2015

Programul manifestarilor cultural – artistice dedicate Zilelor municipiului Giurgiu

zile orasSaptamana aceasta, municipiul Giurgiu este in sarbatoare. Incepand din 23 aprilie, Consiliul Local Giurgiu, Primaria si Centrul Cultural Ion Vinea le-au pregatit giurgiuvenilor un program de manifestari bogat:

Joi, 23 aprilie

  • Catedrala Adormirea Maicii Domnului – Slujba religioasa dedicata sarbatoririi Sf. Gheorghe;
  • Catedrala Adormirea Maicii Domnului – Premierea tinerilor care implinesc varsta de 18 ani;
  • Piata Unirii – ora 18:30 – Spectacol muzical coregrafic sustinut de elevii cercurilor Centrului Cultural Ion Vinea;
  • Ateneul Nicolae Balanescu – ora 18:30 – Seara de opera: „Buna seara domnule Verdi”. Camerata „Elite”, soprana Simona Lutescu, mezosoprana Sorana Negrea, tenorul Andrei Lazar si baritonul Vicentiu Taranu.
  • Piata Unirii – ora 20:00 – Spectacol folcloric: Ansamblul „Doina Dunarii” si solistii Nelu Chiripuci, Adriana Georgescu, Mariana Simion, Reta Baltag, Adelina Gaujaneanu, Georgeta vasile Masura, Iulian Urlea si Claudia Margeanu.
  • Piata Unirii – ora 22:00 – Spectacol de muzica usoara: Corina & Antonia.

Vineri, 24 aprilie

  • Sala de sedinte a Consiliului Local – ora 12:00 – Sedinta de reconstituire a Consiliului Local al Tinerilor;
  • Piata Unirii – ora 18:30 – Concert indie/rock – Harlequin Jack
  • Piata Unirii – ora 20:00 – Concert de muzica usoara – The dAdA, Lidia Buble, Narcotic Sound & Christian D, Directia 5.

Sambata, 25 aprilie

  • Ateneul Nicolae Balanescu – ora 17:00 – Seara de teatru: „Jocul de-a uitarea” – Trupa „Ex Toto Corde”;
  • Piata Unirii – ora 17:00 – Spectacol coregrafic sustinut de Clubul de dans sportiv „Hobby Dance si Asociatia Millenium Art;
  • Piata Unirii – ora 18:30 – Concert – Orchestra de suflatori „Valahia & formatia de majorete „Step Up”;
  • Piata Unirii – ora 20:00 – Spectacol folcloric – Georgel Nuca, Gheorghe Rosoga, Rodica Mitran, Florica Jinga, Mituta si Dumitru Ridescu, Ilie Rosu.

Duminica, 26 aprilie

– Piata Unirii – ora 20:00 – Spectacol sustinut de Marius Moga, Liviu Teodorescu, Wat’s Up, Ada, Shift, Amna si Dalma.

 

Despre autor

-