Publicat : sâm, Noi 4th, 2017

Astra Giurgiu – CSU Craiova: 2-2

astra 3Astra Giurgiu si CS „U” Craiova au terminat la egalitate, scor 2-2, intr-o partida jucata vineri seara in cadrul etapei a 17-a a Ligii.
Oltenii au început meciul cum nu se putea mai bine pentru ei și în minutul 5 au primit lovitură de pedeapsă, după ce Polczak a făcut un fault evident asupra lui Gustavo. Același Gustavo a înscris de la punctul de 11 metri.
Egalarea gazdelor a venit dupa numai 3 minute, cand Alexandru Ionita a inscris cu un sut superb de la marginea careului.
Craiovenii au revenit în avantaj după ce au ieșit de la vestiare, când tot Gustavo a înscris dintr-o pasă a lui Mitriță în fața porții.
Portarul Iliev a văzut cartonașul roșu direct în minutul 73, după ce l-a lovit cu piciorul pe Spahija în propriul careu, într-un moment în care mingea se afla în mâinile portarului, iar jocul era oprit.astra 2In inferioritate numerica, giurgiuvenii au reusit sa egaleze prin Dandea, in minutul 79, cu o lovitura de cap superbă, după un corner.
În minutul 89, Alex Ioniță a profitat de o minge pe care defensiva oltenilor nu a reușt să o respingă și a reușit să preia în careu.A fost bruscat de Mateiu, dar centralul Marcel Bîrsan a lăsat jocul să continue.
Dupa acest egal, Craiova ramane pe locul 3 in clasamentul Ligii 1, cu 33 de puncte, in timp ce Astra se afla pe pozitia a 6-a, cu 25 de puncte.
Astra: Iliev – Belu, Polczak, Erico, Radunovic (52 Butean) – Mrzljak (64 Marquinhos; 74 Lazar), Dandea – Vinicius, Al. Ioniță, Balaure – Le Tallec
Antrenor Edi Iordănescu.
CSU Craiova: Calancea – Spahija (81 Burlacu), Popov (77 Datkovic), Ferreira – Martic, Mateiu, Screciu, Bancu – Gustavo (85 Roman), Băluță, Mitriță.