Publicat : lun, mai 21st, 2018

Fotbal / Liga a 4-a / Etapa a 28-a – Rezultate si clasamente

AS Mihai Bravu – Dunărea Giurgiu 1 – 3
Sambătă, pe stadionul de la Mihai Bravu, echipa AS din localitate a pierdut cu 1-3 meciul cu liderul seriei sud, Dunărea Giurgiu (foto), din cadrul etapei a XXVIII-a a Ligii a IV-a. Fotbaliști giurgiuveni au dominat categoric partida cu cei din Mihai Bravu, gazdele nereușind să pună mari probleme echipei de la Dunăre.
Pentru giurgiuveni au marcat Voinea ,Jelescu și Cristea.
Dunărea: Olteanu, Boteanu, Asan, Dima, Moinescu, Pîrlogea (Petcu), Cristea, Matache, Blaga, Jelescu, Voinea.
Antrenor: prof. Dorian Gîrlea.
Scorul etapei s-a consemnat la Oinacu, unde PRO Giurgiu a învins la scor de maidan pe Unirea Frătești: 14-3.
Seria Nord: Argeșul Mihăilești – Unirea Vanători 2 – 1În seria nord, Avantul Florești a învins prima clasată, AS Singureni, cu 2-1 și a aprins spititele la vîrful clasamentului.
Argeșul Mihăilești (foto 2), a câștigat meciul de pe teren propiu, scor 2-1, cu Unirea Vanători și, cu 2 etape înainte de final, se poate considera calificată în play-off-ul giurgiuvean pentru desemnarea campioanei județene.
Gurile rele spun că,oaspeți au venit la Mihăilești avînd în echipă și cațiva „straineri” din județul vecin.
Graţie acestui succes, dar şi pe fondul înfrângerii celor de la Singureni, trupa pregătită de Cristi Toma egalează la puncta (61) pe liderul seriei nord, AS Singureni. De această dată am putea spune că echipa din Mhăilești este formaţia momentului, fata de anul trecut, cand Măhăilești,se clasa pe un loc retrogadabil.
Huțan și Neagu au semnat o victorie importantă pentru Argeșul Mihăilești, care va juca în play-off-ul giurgiuvean,pentru desemnarea campioanei județene.
Argeșul: Toma, Balaș, Cotoi, Istrate, Burcă Căpălău, Ianoși, Cojocaru, Stanca, Huțan, Neagu. Au mai jucat Tudoseș, Enciu, Filip, Alexandrescu.
Antrenor: Cristi Toma

Rezultatele meciurilor din etapa a 28-a a Ligii a IV-a la fotbal:
Seria Sud
AS MIHAI BRAVU – DUNAREA GIURGIU 1-3
VIITORUL VEDEA – AS DUNAREA OINACU 4-2
ENERGIA REMUS – SPICUL IZVORU 7-1
GIGANTII VARASTI – UNIREA IZVOARELE 7-0
PRO GIURGIU – UNIREA FRATESTI 14-3
VOINTA SLOBOZIA – AFC ADUNATII COPACENI 0-3
REAL COLIBAȘI ȘI MV CĂLUGĂRENI AU STAT.

Clasament
1 CSM DUNAREA GIURGIU 64p
2 AS ENERGIA REMUS 64p
3 AFC ADUNATII COPACENI 49p
4 AS MIHAI BRAVU 48p
5 AS GIGANTII VARASTI 43p
6 AS REAL COLIBASI 41p
7 ACS PRO GIURGIU 36p
8 AS SPICUL IZVORU 33p
9 CS UNIREA IZVOARELE 32p
10 AS DUNAREA OINACU 24p
11 AS VIITORUL VEDEA 23p
12 AS VOINTA SLOBOZIA 20p
13 AS UNIREA FRATESTI 10p
14 AS M. V. CALUGARENI 2p

Seria Nord
LUCEAFĂRUL TREISTENI -ZMEII OGREZENI 8-2
AVANTUL FLORESTI – AS SINGURENI 2-1
UNIREA COSOBA – SILVER INTER ZORILE oaspeții s-au retras de pe teren
FC BOLINTIN DEAL – UNIREA JOITA 4-3
AS IEPURESTI – VIITORUL TINTAVA 5-0
ARGESUL MIHAILESTI – UNIREA VANATORI 2-1
ZMEII OGREZENI ȘI PETROLUL ROATA AU STAT.

Clasament
1 AS SINGURENI 61p
2 CS ARGESUL MIHAILESTI 61p
3 CS AVANTUL FLORESTI 58p
4 FC BOLINTIN MALU SPART 52p
5 AS UNIREA VANATORI 42p
6 FC BOLINTIN DEAL 36p
7 ACS PETROLUL ROATA 32p
8 CS ZMEII OGREZENI 28p
9 AS IEPURESTI 27p
10 AS UNIREA COSOBA 26p
11 AS SILVER INTER ZORILE 20p
12 AS LUCEAFARUL TRESTIENI 16p
13 AS U UNIREA JOITA 13p
14 AS VIITORUL TANTAVA 12p.

Despre autor

-