Publicat : Dum, mai 6th, 2018

Fotbal, Liga a IV-a Giurgiu / Rezultate si clasamentele seriilor / FC Bolintin Deal, umilită la Mihăilești

Întrecerile actualei ediții de campionat a Ligii a IV-a au continuat în acest weekend cu meciurile din cadrul etapei a 25-a a sezonului.
Șase victorii ale echipelor gazdă, două rezultate de egalitate si patru succese ale formațiilor vizitatoare, acesta este bilanțul rundei care nu a adus modificari importante în clasamentul competiției.
Surpriza etapei s-a înregistrat la Adunații Copăceni, acolo unde echipa locală AFC a învins ocupanta locului secund din seria sud, Energia Remuș, cu scorul de 4-1.

Dunărea Giurgiu scor de set
Campioana en-titre a judetului, Dunărea Giurgiu, a întalnit pe stadionul din Port, gruparea ACS Pro Giurgiu, pe care a învins-o cu scorul de 6-1.
Pentru Dunărea au marcat Pîrvu (2 goluri), Matache (2 goluri), Asan (1 gol) și Boteanu (1 gol).
Dunărea : Olteanu, Vîrban, Chiripuci, Boteanu, Draghia, Matache, Cristea, Pîrvu, Blaga, Jelescu, Asan.
Au mai jucat: Dima, Măinescu, Pîrlogea, Clinchevici, Voinea.
Antrenor – prof. Dorian Gîrlea

Umilință, numele tău este FC Bolintin Deal
Argeșul Mihăilești a mai trecut un hop în lupta lungă și anevoioasă pentru barajul de desmnare a campioanei județene. Calculul hartiei nu a dat greș nici de astă dată.
Sîmbătă, echipa lui Cristi Toma a bătut măr, păr, gutui și alți pomi fructiferi pe FC Bolintin Deal, echipă specializată în înfrîngeri rușinoase, la scor. Argeșul s-a impus printr-un joc bun, cu scorul de 6 – 0, prin golurile lui Bocancea (3 goluri), Stanca (1 gol), Căpălău (1), Huțan (1 gol).Și astfel, Bocancea, atacantul gazdelor, a pus părul pe moațe unei apărări care, deși superioară numeric, a reacționat greoi.
Victorie lejeră, astfel Argeșul își conservă poziția a doua în clasament, serie nord cu 52 de puncte, fiind devansată de AS Singureni, 55 de puncte.
În etapa a 25-a, fotbaliști din Mihăilești se vor deplasa sambătă, 12 mai, la Singureni, pentru meciul cu AS Iepurești, echipă aflată pe locul 10, cu 21 puncte, care joacă meciurile de acasă prin vecini.
Diferența din clasament și rezultatele din meciurile directe anterioare indică faptul că AS Iepurești ar trebui să fie o pradă ușoară pentru Argeșul Mihailesti.
Argeșul: Toma, Burcă, Vrabie, Burghelea, Barbu, Cojocaru, Ianuși, Căpălău, Stanca, Huțan, Bocancea.
Au mai jucat: Tudose, Enciu, State, Filip.
Antrenor – Cristi Toma.

Rezultatele etapei 25 seria sud:
M. V. Călugăreni – AS Mihai Bravu 0-5
Spicul Izvoru – Real Colibași 2-0
Unirea Izvoarele – Viitorul Vedea 3-3
AFC Adunații Copăceni – Energia Remuș 4-1
Voința Slobozia – Giganții Vărăști 3-4
Dunărea Giurgiu – PRO Giurgiu 6-1
Dunărea Oinacu și Unirea Frătești au stat

CLASAMENT SERIA SUD
1 CSM DUNAREA GIURGIU 58p
2 AS ENERGIA REMUS 55p
3 AS MIHAI BRAVU 45p
4 AFC ADUNATII COPACENI 43p
5 AS REAL COLIBASI 35p
6 AS GIGANTII VARASTI 34p
7 CS UNIREA IZVOARELE 32p
8 AS SPICUL IZVORU 32p
9 ACS PRO GIURGIU 30p
10 AS DUNAREA OINACU 24p
11 AS VOINTA SLOBOZIA 20p
12 AS VIITORUL VEDEA 16p
13 AS UNIREA FRATESTI 10p
14 AS M. V. CALUGARENI 2p

Etapa viitoare, sîmbătă, 12 mai, ora 17.00:
AS Mihai Bravu – Dunărea Oinacu
Real Colibași – M. V. Călugăreni
Viitorul Vedea – Spicul Izvoru
Energia Remuș – Unirea Frătești
Giganții Văresti – AFC Adunații Copăceni
PRO Giurgiu -Voința Slobozia
Dunărea Giurgiu și Unirea Izvoarele-stau

Rezultatele etapei 25, seria nord:
Inter Zorile – FC Bolintin Malu Spart 2-5
Unirea Joița – Avîntul Florești 1-3
VIiitorul Tantava – Petrolul Roata 7-0
Unirea Vînători – Unirea Cosoba 1-1
Argeșul Mihăilești – FC Bolintin Deal 6-0
Zmeii OgrezeniI – AS Iepurești 5-0.
AS Singureni și Luceafărul Treistieni au stat

CLASAMENT SERIA NORD
1 AS SINGURENI 55p
2 CS ARGESUL 2009 MIHAILESTI 52p
3 FC BOLINTIN MALU SPART 52p
4 CS AVANTUL FLORESTI 52p
5 AS UNIREA VINATORI 41p
6 ACS PETROLUL ROATA 32p
7 FC BOLINTIN DEAL 29p
8 CS ZMEII OGREZENI 28p
9 AS UNIREA COSOBA 22p
10 AS IEPURESTI 21p
11 AS SILVER INTER ZORILE 17p
12 AS LUCEAFARUL TRESTIENI 13p
13 AS VIITORUL TINTAVA 11p
14 AS U UNIREA JOITA 10p

Etapa viitoare, sîmbătă, 12 mai, ora 17.00:
Luceafărul TreiștieniI – AS Singureni
Avîntul Florești – Inter Zorile
Petrolul Roata – Unirea Joița
Unirea Cosoba – Viitorul Tîntava
FC Bolintin Deal – Unirea Vînători
AS Iepurești – Argeșul Mihăilești
Zmeii Ogrezenii și FC Bolintin Malu Spart stau.
Foto: Costel Niculae și Răzvan Bratu

Despre autor

-