Publicat : sâm, Feb 3rd, 2018

Liga 1, etapa a 23-a: FC Viitorul – Astra Giurgiu 1-1

viitorul astraFormatia FC Viitorul a încheiat la egalitate, scor 1-1, meciul susținut, în compania echipei Astra Giurgiu, în etapa a XXIII-a a Ligii I, întâlnirea disputată vineri seara pe terenul „Central” din cadrul Academiei de Fotbal „Gheorghe Hagi” de la Ovidiu.
Scorul a fost deschis de oaspeți, în minutul10: Căpușă, aflat la debutul în Liga 1, a trimis nefericit către propriul portar, mingea a fost interceptată de Fl. Matei care a fost faultat în careu de Cojocaru, iar penalty-ul a fost transformată de același mijlocaș al Astrei.
Egalarea a venit chiar în ultimul minut al primei părți, Chițu cu o lovitură de cap de la 6 metri îi învinge pe Ilev după o centrare a lui Lima Duarte.
Primul duel tare din 2018 se încheie egal, în ciuda unor ratări mari ale celor de la Viitorul în repriza a doua! 1-1 este un scor care nu o deranjează foarte tare pe Astra, dar care supără Viitorul, iar formația lui Gheorghe Hagi ar putea ieși din locurile de play-off dacă Dinamo învinge Craiova.
După primele 23 de etape, Astra a acumulat 38 de puncte şi a ajuns la 3 meciuri consecutive fără înfrângere.
“Suntem pe un drum bun. Meritam sa luam cele trei puncte, păcat ca nu am reușit. Puteam să cîștigăm, dar important e că am produs fotbal, că avem încredere în acest grup tînăr. Speram să cîstigam toate cele trei meciuri rămase si să intrăm în play off”, a declarat Gică Hagi .
“Ne asteptam la un joc foarte greu. Să nu uităm că am înfruntat campioana Romaniei si o contracandidata pentru play off. Acest egal ne duce la patru puncte diferență fată de ei, pentru ca avem victoria din tur si la egalitate de puncte va contra. Este istorie acest meci, iar săptamîna viitoare ne asteaptă un meci de play off cu Gaz Metan Medias”, a declarat Edward Iordănescu.

FC Viitorul: Cojocaru – Căpuşă (Voduţ ’73), Ţîru, Horodogea, Ganea – Cicîldău, Vînă, Băluță (Mladen ’79) – Lima (Ciobanu ’74), Chițu, Hagi. Manager tehnic: Gheorghe Hagi

Astra Giurgiu: Iliev – Belu, Bejan, Polczak, Stan – Dandea, Mrzljak – Buş (Radunovici ’83), Matei (Biceanu ’73), Balaure (Butean ’59 ) – Vera. Antrenor: Edward Iordănescu
Au arbitrat: Marius Avram (București) – Valadimir Urzică (Piatra Neamț) și Mircea Orbuleț (București).