Publicat : joi, mai 24th, 2018

Schimbare de lider în Liga a 4-a – Energia Remuș revine pe primul loc

Cele 28 echipe participante la întrecerile actualei ediții de campionat a Ligii a IV-a au susținut miercuri partidele din cadrul rundei cu numarul 29, penultima a sezonului.
În seria sud, Energia Remuș (foto 1) revine pe primul loc și are două puncte avans în fața echipei Dunărea Giurgiu, în urma victoriei cu 8-0 de pe terenul celor din Călugăreni.
Scorul zdrobitor reușit miercuri le-ar fi asigurat remușenilor primul loc, indiferent de rezultatul final al partidei de la Giurgiu, acolo unde Dunrea a reușit doar un egal, 2-2 cu AFC Adunații Copăceni .
Argeșul Mihăileștij (foto 2) a urcat pe prima poziție a clasamentului seriei nord, după ce a învins în deplasare pe ultima clasată Viitorul Tantava, cu scorul de 6-0.Fotbaliști din Mihăilești au reușit să câștige meciul din penultima etapă din sezonul regulat, datorită golurilor marcate de Huțan (4 goluri) şi Tudose (2 goluri). Argeșul a mai avut avut ocazii de a marca, însă elevii lui Cristi Toma s-au grăbit la finalizare.
În urma acestei victorii, Argeșul Mihăilești acumulează 64 puncte în clasament şi urcă în fotoliul de lider, tocmai în locul celor de la AS Singureni, care au același număr de puncte, dar este dezavantajată de golaveraj.
În etapa viitoare, Argeșul Mihăilești va evolua pe teren propriu cu Unirea Joița, iar AS Singureni va juca în deplasare cu Unirea Cosoba.
Un meci aşteptat cu mult interes, AS Singureni – Petrolul Roata s-a dovedit a fi un simplu antrenament pentru “Băieții de la țară”. În minutul 50, arbitrul a fluierat finalul jocului, echipa petrolistă ramanand în șase jucători.
În etapa a 29 a a ligii a 4 a de fotbala județului Giurgiu,s-au înregistrat urmatoarele rezultate:

SERIA SUD
AS MIHAI BRAVU – REAL COLIBASI 3-1
V. CALUGARENI – ENERGIA REMUS 0-8
SPICUL IZVORU – GIGANTII VARASTI 1-2
UNIREA IZVOARELE – PRO GIURGIU 1-4
UNIREA FRATESTI – VOINTA SLOBOZIA 2-3
DUNAREA GIURGIU – AFC ADUNATII COPACENI 2-2
VIITORUL VEDEA ȘI DUNĂREA OINACU STAU.

CLASAMENT
1 AS ENERGIA REMUS 67p
2 CSM DUNAREA GIURGIU 65p
3 AS MIHAI BRAVU 51p
4 AFC ADUNATII COPACENI 50p
5 AS GIGANTII VARASTI 46p
6 AS REAL COLIBASI 41p
7 ACS PRO GIURGIU 39p
8 AS SPICUL IZVORU 33p
9 CS UNIREA IZVOARELE 32p
10 AS DUNAREA OINACU 24p
11 AS VOINTA SLOBOZIA 23p
12 AS VIITORUL VEDEA 23p
13 AS UNIREA FRATESTI 10p
14 AS M. V. CALUGARENI 2p

Rezultate, SERIA NORD:
LUCEAFARUL TRESTIENI – FC BOLINTIN MALU SPART 0-3
AS SINGURENI – PETROLUL ROATA 5-0
INTER ZORILE – FC BOLINTIN DEAL 3-4
UNIREA JOITA – AS IEPURESTI 5-2
VIITORUL TANTAVA – ARGESUL MIHAILESTI 0-6
ZMEII OGREZENI – UNIREA VANATORI 3-4
AVÎNTUL FLORESTI și UNIREA COSOBA STAU.

CLASAMENT
1 CS ARGESUL 2009 MIHAILESTI 64p
2 AS SINGURENI 64p
3 CS AVANTUL FLORESTI 58p
4 FC BOLINTIN MALU SPART 55p
5 AS UNIREA VANATORI 45p
6 FC BOLINTIN DEAL 39p
7 ACS PETROLUL ROATA 32p
8 AS UNIREA COSOBA 29p
9 CS ZMEII OGREZENI 28p
10 AS IEPURESTI 27p
11 AS SILVER INTER ZORILE 17p
12 AS LUCEAFARUL TRESTIENI 16p
13 AS U UNIREA JOITA 16p
14 AS VIITORUL TANTAVA 12p
(FOTO Razvan Bratu)

Despre autor

-