Publicat : Dum, nov. 11th, 2018

Astra Giurgiu a fost invinsa pe teren propriu de Poli Iasi – Multescu este ca si demis

Echipa Astra Giurgiu a fost învinsă, sâmbătă, pe teren propriu, de Poli Iaşi. Moldovenii au revenit spectaculos, deşi au fost conduşi şi au jucat în 10 jucători din minutul 41, minut in care Andrei Sin, de la Politehnica Iaşi, a fost eliminat după ce a primit al doilea cartonaş galben. Două minute mai târziu, Valentin Gheorghe a înscris primul gol al meciului, pentru Astra Giurgiu.Platini a egalat ( min.51) cu un şut în forţă din interiorul careului, fără nicio şansă pentru David Lazar. Asadar, moldovenii au marcat în zece oameni.
Opt minute mai tîrziu, Andrei Cristea a executat perfect un penalty acordat de centralul partied, după ce Belu a comis un henţ în interiorul careului și aduce victoria moldovenilor cu 2-1.După patru înfrângeri în ultimele cinci meciuri, oficialii Astrei au început să caute antrenor pentru a-l înlocui pe Gigi Mulţescu.
Gheorghe Mulţescu a anunţat, imediat după meci, că este ca şi demis, după ce a avut o discuţie cu patronul Ioan Niculae înaintea acestei partide.„Din ce am discutat, această etapa e ultima pentru mine. Aşa mi s-a spus, că dacă nu fac patru victorii din patru, plec. Acum, aştept să mi se spună exact. Am pierdut multe meciuri, s-a acceptat, acum nu se mai acceptă. Dacă obiectivul e în pericol, e normal. Aşa am discutat, nu ştiu dacă se va materializa plecarea mea sau nu”, a spus Mulţescu la finalul partidei.

Astra Giurgiu: Lazar – Belu (Bahamboula ’77), Bejan, Cestor, Radunovic – Mrzljak (Moise ’84) – Begue, N. Roşu (Zoua ’53), Biceanu, V. Gheorghe – Alibec. Antrenor: Gheorghe Mulţescu

CSM Politehnica Iaşi: Rusu – Gallego, Mihalache, Frăsinescu, Sin – Qaka – Sanoh, L. Carlos, Flores (Zaharia ’74), P. Petre (Panţîru ’46) – Cristea (Enoh ’62). Antrenor: Flavius Stoican