Astra Giurgiu la al treilea esec consecutiv

Venirea lui Marin Barbu pe banca tehnica a Astrei Giurgiu nu a avut prea mare efect in ceea ce priveste evolutia echipei. Ocupanta locului secund din clasament a bifat al treilea esec consecutiv, dupa ce a pierdut cu 2-1 in deplasare la Medias. Gaz Metan a dominat aproape autoritar partida, Eric si Dan Roman fiind autorii golurilor gazdelor, in timp ce pentru Astra a marcat Budescu in prelungiri. Desi nu a avut un ritm stralucit din start, meciul de la Medias a inceput sa devina unul placut ochiului datorita ardorii cu care mediesenii au tratat fazele ofensive. Astra n-a reusit decat o data sa provoace emotii in careul advers pe parcursul primei reprize, si atunci din cauza unei iesiri hazardate a lui Plesca la o faza fixa de pe dreapta a Astrei. Repriza secunda a fost si ea la discretia gazdelor, care au reusit si mai clar sa dicteze ritmul. Gigi Multescu nu a apucat insa finalul meciului pe marginea terenului, fiind trimis in tribune de centralul partidei, dupa un conflict cu arbitrul de rezerva. Golul marcat de Budescu pentru ecchipa din Giurgiu in al treilea minut de prelungiri n-a mai ajutat cu nimic pe Astra, decat doar ca a ridicat putin moralul jucatorilor inaintea meciului din Cupa Romaniei cu CFR Cluj.