Publicat : lun, oct. 1st, 2018

Astra Giurgiu, prima înfrângere din acest sezon

Duminica seara, formaţia Astra Giurgiu a fost învinsă în deplasare cu scorul de 1-0, de echipa Viitorul Constanța.
Golul celor din Constanța a fost marcat de Tudor Băluță în minutul 90+2.
Oaspeți au jucat în inferioritate numerica din minutul 34, cand Erico Da Silva a văzut al doilea cartonaș galben.
Jucătorii Viitorului au fost acuzaţi de lipsă de fair-play: in prelungirile partidei, la scorul de 1-0, s-a iscat o încăierare generală, iar Hagi și secundul oaspeților, turcul Yuksel Yesilova au fost trimiși în tribune.
S-ar părea că totul a pornit pentru o minge de arbitru pe care echipa lui Hagi nu a înapoiat-o adversarilor, în spiritul fair-play, după ce jocul fusese întrerupt.
„Nu știu exact ce s-a întâmplat între ei. Dar eu i-am spus lui Hagi că trebuia să ne dea nouă mingea, că noi am dat-o în aut. Au călcat în picioare fair-play-ul”, a declarat Gheorghe Mulțescu, antrenorul Astrei.
Viitorul: V. Cojocaru – Mladen (46 R. Boboc), Țîru, Ghiță (58 Voduț), De Nooijer – Vl. Achim, T. Băluță, Vînă – I. Hagi (cpt.), Drăguș, Mățan (46 Houri);
Manager tehnic Gheorghe Hagi
Astra: Iliev – Butean, R. Crișan, Erico, Radunovic – Mrzljak (cpt.) (70 R. Moise), Biceanu – V. Gheorghe (77 Zoua), N. Roșu (39 Belu), Llullaku – Begue.