Publicat : joi, sept. 27th, 2018

Astra Giurgiu se află pe locul secund în Liga 1

Astra, formația pregătită de Gigi Mulțescu, a învins cu 3-0 pe Gaz Metan Mediaș, în ultimul meci din etapa a noua a Ligii1 la fotbal.
Astra a deschis scorul în minutul 40. Romario Moise a centrat perfect de pe partea stângă, iar Bahamboulla s-a înălțat în careu nemarcat de nimeni și a marcat cu capul.
În minutul 63, Beguea a trimes în fața porții, de unde Neluț Roșu a îndeplinit o simplă formalitate, iar scorul s-a majorat la 2-0.
Ultimul gol al meciului a venit în minutul 75, cand Llullaku, i-a pus mingea pe tavă aceluiași Neluț Roșu.
Medieșenii au evoluat aproape întreaga repriză secunda cu un om mai puțin, după ce Aurelio a fost eliminat pentru două cartonașe galbene.
Astra: Iliev – Butean, Erico, Cestor, Radunovic – Biceanu – Bahamboula (N. Roşu 55), R. Moise, Begue, Llullaku – D. Alibec (Zoua 77).
Antrenor, Gigi Mulțescu.
Gaz Metan: Pleşca – R. Romeo, M. Constantin, I. Cristea, R. Trif – L. Aurelios, B. Fofanas – Ely, D. Olarus (N. Chamed 46), D. Caiado (A. Ivanov 65) – C. Fortes (Yazalde 69)
Antrenor Mihai Teja
În urma acestei victorii, Astra Giurgiu,revine pe locul secund al clasamentului cu17 puncte.

Rezultatele etapei: Sepsi Sf. Gheorghe – FC Voluntari 1-1 , CSM Politehnica Iaşi – Dinamo București 1-0, FC Hermannstadt – CFR Cluj 0-1, FC Botoşani – Concordia Chiajna 0-2, Universitatea Craiova – FC VIITORUL 2-0, FCSB – Dunărea Călăraşi 2-0 , Astra Giurgiu – Gaz Metan Mediaş 3-0.