FC Viitorul a câştigat Supercupa României

Viitorul a câştigat sambata prima Supercupă a României din istoria clubului, după meciul cu CFR Cluj, jucat pe stadionul de la Ploieşti, partida castigate de elevii lui Gică Hagi cu 1-0, prin golul marcat de Andrei Artean în minutul 86.
În minutele de prelungiri, CFR putea egala, dar Ciprian Deac a șutat în bară, ratând o ocazie monumentală.
FC Viitorul a mai jucat în Supercupă în 2017, dar atunci a pierdut în faţa celor de la FC Voluntari.
Anul trecut, Supercupa României a fost câştigată de CFR Cluj.
CFR Cluj: Arlauskis – Peteleu, Vinicius, Mureşan, Camora – Bordeianu, Djokovic, Itu (Culio ‘46) – Deac, Omrani (Ţucudean ’76), Costache (Petrila ’70). Antrenor: Dan Petrescu
FC Viitorul: Tordai – Mladen, Ţîru, Iacob, De Nooijer (Kuipers ’72) – Houri, Artean, Vînă – Măţan – Iancu (Calcan ’61), Ganea (Leca ’72). Antrenor: Gheorghe Hagi.
Arbitri: Sebastian Colţescu – Ovidiu Artene, Daniel Mitruţi – George Găman