Gaz Metan Mediaș – Astra Giurgiu 1-1 (1-0)

In etapa a 22-a din Liga 1, formaţia Gaz Metan Mediaş a terminat la egalitate, scor 1-1, pe teren propriu, în compania echipei Astra Giurgiu.
În minutul 45+1, gazdele au reușit deschiderea scorului prin Chamed, cu o lovitură de cap din alergare, după o centrare venită din flancul stâng.
Astra a intrat mult mai hotărâtă în repriza secundă și, în minutul 66, Mihai Butean, care ratase o ocazie mare și în minutul 54, s-a distrat cu defensiva medieșenilor și l-a învins fără probleme pe Răzvan Pleșca.
Ambele formații au căutat victoria în ultima parte a partied si au ratat câte o ocazie foarte mare, însă scorul a rămas neschimbat până la finalul jocului..
După acest rezultat de egalitate, giurgiuvenii rămân pe ultimul loc de play-off cu 32 de puncte.
Evident ca la final, toată lumea a fost supărată, remiza neajutând de fapt pe nimeni.
Pentru Astra urmeaza vineri un meci important pe teren propriu, cu Viitotul lui Hagi.

Gaz Metan Mediaș: Pleşca – Creţu, M. Constantin, I. Cristea, Trif – Ivanov, L. Aurelio – Olaru (Mendes 88) , Chamed (Mailat 68), Ely Fernandes – Yazalde (Rondon 65).
Antrenor: Edward Iordănescu

Astra Giurgiu: Lazar – Erico (Biceanu 40), Bejan, Cestor – Belu-Iordache, Butean, N. Roşu, V. Gheorghe (Balaure 59), Radunovic – Zoua Daogari, Llullaku (Crişan 90+1).
Antrenor: Costel Enache

Au arbitrat: Sebastian Colțescu / A1: Vasile Marinescu / A2: Daniel Mitruți / Observator: Zoltan Szekely