Inceput de campionat greoi pentru ASTRA – egal cu Botosani

Astra Giurgiu și FC Botoșani au încheiat la egalitate meciul din prima etapă a noului sezon de Liga 1, scor 2-2.
Oaspeții au condus cu 2-0, însă au fost egalați după ce au rămas în inferioritate numerică, Patache fiind eliminat în minutul 71, dupa un fault la Radunovici.
In minutul 21, Jonathan Rodriguez (FC Botoşani) a inscris din penalty, iar in minutul 26, Hervin Ongenda (FC Botoșani) marchează din lovitură liberă, cu efect. O minunată execuție!In minutul 41, Valentin Gheorghe dela Astra, înscrie cu o lovitură de cap, pentru ca in minutul 73, David Tiram, sa aduca egalitatea pet abele, culmea, tot cu o lovitură de cap.
„Nu sunt fericit deloc! Am dat două goluri, dar am mai avut multe ocazii de a marca și n-am făcut-o. Nu-mi doresc lucruri mici, ci să mă lupt sus în clasament. Trebuia să învingem”, a declarat Marius Croitoru, antrenor la FC Botoșani
„Este un punct câștigat, la cum a început meciul. Puteam da și golul trei, dar e OK și așa. Vom arăta mai bine fizic cât de curând si vom mai face patru transferuri săptămâna viitoare”, a declarat si Dan Alexa, antrenorul Astrei.Au evoluat echipele:
Astra: Lazăr – Graur, Tiram, Graovac, Radunovic – Moise (Crepulja ’64), Simion, Biceanu (Matei ’33) – Grecu (Begue ’27), Alibec, V.Gheorghe.
Antrenor: Dan Alexa
FC Botoşani: Pap – Patache, Miron, Chindriş, Soiledis – J. Rodriguez, Papa – Golofca (Piţian ’76), Ongenda (Pierce ’66), Ofosu – Corban (Askovski ’69).
Antrenor: Marius Croitoru.
Arbitri: George Găman, acesta fiind ajutat de Mircea Grigoriu, Adrian Popescu (asistenţi). Rezervă a fost Andrei Antonie, iar observatori Constantin Ştefan și Imilian Şerbănică.