Publicat : mie, nov. 21st, 2018

Liga Națiunilor: Muntenegru – România 0-1

Serbia a câștigat grupa! Noi am picat în urna a patra a tragerii la sorți pentru Euro 2020!
Reprezentativa României a învins, marţi seară, în deplasare,la Podgorica, cu scorul de 1-0 (1-0), selecţionata Muntenegrului, în ultima etapă a grupei 4 a Diviziei C din Liga Naţiunilor şi a încheiat grupa pe locul doi.
Tricolorii aveau însă nevoie de o victorie cu 2-0 pentru a prinde ultimul loc care ar fi păstrat-o în cea de-a treia urnă a preliminariilor pentru Euro 2020.
Unicul golul al partidei a fost marcat de Ţucudean, în minutul 44, cu un şut din afara careului.
In minutul 72, Ciprian Tătăruşanu a apărat un penalti executat de Jankovic, acordat pentru un fault a lui Săpunaru la Mugosa.

Au evoluat echipele:
Muntenegru: Petkovic – Marusic (Klimenta 87′), Kopitovic, Simic, Vesovic – Kosovic, Ivanic – Jankovic (Djordjevic 81′), Mugosa, Jovovic – Beqiraj (Boljevic 64′).
Selecționer: Ljubisa Tumbakovic

România: Tătărușanu – Cr. Manea, Săpunaru, Moți, Toșca – P. Anton, N. Stanciu – Chipciu (82 Deac), Keșeru (87 T. Băluță_, Al. Maxim – Țucudean (74 Pușcaș).
Antrenor: Cosmin Contra

Arbitru: Felix Zwayer – Thorsten Schifnner, Marco Achmuller (Germania)