Ultima etapa a sezonului regulat – Rezultate si clasamente

Etapa a 26-a, ultima a sezonului regulat, a debutata vineri în Capitală cu meciul dintre Dinamo şi Concordia Chiajna. Dinamo s-a impus în fața Concordiei cu scorul de 2-1 și intră cu 16 puncte în play-out.
Duelul dintre Gaz Metan şi Dunărea Călăraşi s-a încheiat cu un scor alb.
Pentru FCSB, putem spune ca a fost “sâmbăta neagră”, acestia doar un egal (2-2) la Voluntari.
FC Hermannstadt – CSM Politehnica Iaşi s-a terminat cu 2-0 și moldovenii sunt în play out.
Viitorul a învins pe FC Botoșani și va juca în play-off de pe penultima pozitie.
U.Craiova – Astra s-a terminat cu scorul de 1-2
Astra Giurgiu a învins, scor 2-1, în partida susținută luni, pe stadionul „Ion Oblemenco“, în compania formației U. Craiova.
În minutul 49, alb-albaștrii au deschis scorul prin Elvir Koljic, care a plasat mingea în poartă de la 12 metri, după o fază în care Andrei Cristea a ratat din postura de singur cu portarul David Lazar. Giurgiuvenii au restabilit egalitatea în minutul 79 – Azdren Llullaku a reluat imparabil din interiorul careului o minge venită dintr-o centrare de pe dreapta a lui Zoua, execuție la care Pigliacelli a fost prins pe picior greșit si scorul este de 1-1.
Cu trei minute înainte de final Astra a dat lovitura cu largul concurs al fundașului Craiovei, Isaac Donkor, care a reluat în propria poartă o o centrare șutată de Gheorghe si scorul este 1-2.
În primul meci de play-off, U Craiova va da piept tot cu Astra și tot pe „Ion Oblemenco“, meciul fiind programat de data aceasta duminică,10 martie de la ora 20.30.
Au evoluat urmatoarele echipe:
Universitatea Craiova: Pigliacelli – Martic, Kelic (Donkor ’46), Ferreira, Briceag – Mateiu, Cicâldău – Bărbuţ, Cristea (Mihăilă ’66), Rocha (Drăghici ’82) – Koljic.
Antrenor: Devis Mangia
Astra Giurgiu: Lazar – Belu (Roşu ’86), Bejan, Cestor, Radunovic – Butean, Pires, Mrzljak, Begue (Gheorghe ’64)- Hambo (Zoua ’54), Llullaku.

U. Craiova – Astra

Iată echipele calificate în play-out si pozițiile din clasament dupa înjumatațirea punctelor: